Wieczór pełen chwały – pamiątka śmierci św. Franciszka

Dziś, w przededniu Uroczystości Świętego Franciszka z Asyżu, we wszystkich wspólnotach franciszkańskich celebrowane jest wyjątkowe nabożeństwo Transitus – pamiątka przejścia z ziemi do Nieba Serafickiego Patriarchy. O zmierzchu naśladowcy Biedaczyny z Asyżu łączą się we wspólnej modlitwie i refleksji, wspominając moment jego śmierci wieczorem 3 października 1226 roku.

Święty Franciszek z Asyżu, zwany Patriarchą Ubogich, rozstał się z tym światem w sobotę wieczorem 3 października 1226 roku. Miał wtedy czterdzieści pięć lat życia, od dwudziestu lat czynił pokutę, a od dwóch lat nosił na rękach, nogach i boku rany Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Tymi słowami w wielu miejscach rozpoczyna się nabożeństwo. Może mieć ono różną formę i przebieg, często połączone jest z Nieszporami lub uroczystą Eucharystią, najczęściej przebiega w ciemnościach, z zapalonymi świecami, ale zawsze składa się na nie opis śmierci Serafickiego Ojca wg. jednego z biografów. Wspominanie chwalebnego odejścia z tego świata naszego Zakonodawcy ma nie tylko przypomnieć nam jego duchową sylwetkę, ale na nowo rozpalić w nas gorliwość naśladowania go w radykalnym pójściu drogą Ewangelii.

Nabożeństwo to celebrujemy także jako Siostry Franciszkanki w naszych wspólnotach lub w parafiach, gdzie posługujemy. W tym roku w nabożeństwie Transitus sprawowanym w Bazylice Świętego Franciszka w Asyżu uczestniczyły także Siostry będące delegatkami na Kapitułę Generalną w Rzymie.

Scroll to Top