78. rocznica męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej

W tym roku mija 78. rocznica tragicznej śmierci s. Adelgund Tumińskiej, Franciszkanki zamordowanej 15 lutego 1945 roku w Chojnicach przez żołnierzy Armii Czerwonej. S. Adelgund zginęła w bohaterskiej próbie obrony młodych dziewcząt przed napaścią ze strony bestialskich żołnierzy radzieckich.

Jak co roku, wspomnienie męczeństwa siostry Adelgund zgromadziło Siostry Franciszkanki i mieszkańców Chojnic na wspólnej modlitwie o jej beatyfikację. Z tej też okazji, tradycyjnie o godz. 15.45, delegacje złożyły kwiaty na jej grobie, znajdującym się w ogrodzie Sióstr Franciszkanek przy ul. Wysokiej, a następnie o godz. 16.00 odbyła się wspólna modlitwa różańcowa oraz Eucharystia koncelebrowana przez chojnickich kapłanów w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w dawnym Zakładzie św. Boromeusza (obecnie Dom dla Kapłanów Seniorów), w którym to budynku poniosła męczeńską śmierć siostra Adelgund.

Szlachetny czyn odważnej siostry Adelgund przemawia do nas szczególnie mocno w obliczu tragicznych okoliczności wojennych w Ukrainie. Przypomina nam, że prawdziwych wartości trzeba bronić nawet za najwyższą cenę – cenę utraty życia, ale pokazuje też, że miłość jest silniejsza niż nienawiść – nawet jeśli pozornie zwycięża ta ostatnia, to dobre czyny pozostają „nieśmiertelne”…

Siostro Adelgund, wstawiaj się za nami, abyśmy potrafili zawsze stawać po stronie dobra!

Scroll to Top