Kongres Młodych Konsekrowanych

„Powstań i świeć” – pod takim hasłem odbył się w dniach 22-25 września IV Kongres Młodych Osób Konsekrowanych. Tym razem miejscem spotkania było Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. 

Czterodniowe spotkanie miało bardzo bogaty program i intensywny przebieg. W Sanktuarium w Licheniu zebrało się ponad 600 uczestników Kongresu przybyłych z różnych stron Polski (i nie tylko, jak się okazało!), przeżywających na co dzień swoją konsekrację w przeróżnych formach życia: Zakonach i Zgromadzeniach zakonnych habitowych i bezhabitowych, Instytutach Świeckich i Stowarzyszeniach Życia Apostolskiego. Kongres rozpoczęła uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Bartocha SDB (odpowiedzialny za przygotowanie Kongresu ze strony Konferencji życia konsekrowanego). Po Mszy Świętej uczestnicy Kongresu mogli wysłuchać przesłania, jakie skierował do nich br. Raniero kard. Cantalamessa OFMCap, kaznodzieja Domu Papieskiego.

Centralnym punktem każdego dnia Kongresu była wspólna Eucharystia sprawowana w Bazylice Licheńskiej. Młodzi konsekrowani mogli wysłuchać konferencji, jakie wygłosili zaproszeni prelegenci: bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP, znany rekolekcjonista franciszkanin o. Michał Nowak OFMConv, duszpasterz o. Krzysztof Pałys OP, publicysta Franciszek Kucharczak i pallotyn ks. Marek Chmielniak SAC. Opieką duchową i wygłoszonym Słowem Bożym towarzyszył uczestnikom również br. Michał Deja OFMCap, biblista i dyrektor Centrum Duchowości „Honoratianum”, który każdego dnia przewodniczył wspólnie odprawianej przez uczestników Liturgii Godzin i wprowadzał do medytacji Słowa Ewangelii z bieżącego dnia.

W czasie wieczoru świadectw swoją pasją konsekracji podzieliły się zaproszone kobiety z trzech różnych Zgromadzeń i Instytutów, a ich słowa głęboko poruszyły słuchaczy. Każdego dnia w czasie spotkania w grupach młodzi dzielili się świadectwem swojego życia, odpowiadając na przygotowane pytania. Uczestnicy Kongresu mieli też możliwość skorzystania z całonocnej adoracji Najświętszego Sakramentu, dziękując Jezusowi za dar swojego powołania.

Oczywiście młodość nie pozwoliła na nudę i stagnację i w każdej wolnej chwili można było zobaczyć wokół Bazyliki radosnych młodych zakonników i siostry zakonne. Wielu pielgrzymów z ciekawością przyglądało się żywiołowym tańcom integracyjnym przed Sanktuarium w sobotnie popołudnie, można było również zrobić sobie zabawne zdjęcie w kongresowej fotobudce.

Galeria zdjęć z Kongresu

„Bardzo umocniły mnie świadectwa zaproszonych konsekrowanych kobiet w czasie wieczoru świadectw i na nowo uświadomiły mi czym jest moja konsekracja”

„Jestem pod wrażeniem organizacji tego wydarzenia przy takiej ilości uczestników. Było pięknie!”

„Pierwszy raz spotkałam się z tym, że istnieją świeccy mężczyźni konsekrowani. Jestem urzeczona ich przeżywaniem powołania do konsekracji.”

„Ubogaciły mnie wspólne spotkania w grupach i świadectwa innych uczestników. Mimo wielości dróg tak wiele nas łączy i czuliśmy się jak jedna rodzina”.

„Bardzo przeżyłam piękno wspólnie odprawianej Liturgii Godzin – z wielkim namaszczeniem i godnością. Moc ponad sześciuset głosów śpiewających razem hymny i psalmy na cześć Pana robiła wrażenie!”

„Kongres to było dla mnie prawdziwe wydarzenie Piećdziesiątnicy. Duch Święty działał i przemawiał, doświadczyłam piękna jedności w różnorodności, młodych, którzy bardzo świadomie wybierają drogę powołania i wiedzą, czego chcą oraz tego, że w Kościele idzie potężna wiosna, nawet jeśli świat chciałby już wyprawić mu pogrzeb”

Uczestniczki Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych

Więcej informacji i obszerniejszą relację z poszczególnych dni IV KMOK można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu:

Scroll to Top