Tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa z nową nadzieją

W nocy z 24 na 25 marca w wielu miejscach w Polsce wyruszyły Ekstremalne Drogi Krzyżowe – w tym roku pod hasłem: „Idę, bo szukam nadziei”. W tym terminie odbyła się także VIII edycja EDK w rejonie Dziemiany, niedaleko Domu Prowincjalnego w Orliku.

Rejon EDK Dziemiany organizuje wydarzenie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej od 2016 roku, z inicjatywy s. Mirony Turzyńskiej jako pierwszy rejon w diecezji pelplińskiej. W ciągu tych lat trasy przemierzyło już ponad 10 000 uczestników.

W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 1000 osób na trzech trasach: św. Rity – 55km, św. Franciszka – 42km i św. Antoniego – 30km. Wszystkie trasy wiodły na Kalwarię Wielewską, gdzie przed Najświętszym Sakramentem uczestnicy kończyli swoje zmaganie.

Już przed godziną 20.00 kościół parafialny p.w. św. Antoniego w Dziemianach (przeżywający w tym roku 100-tną rocznicę konsekracji) wypełnił się po brzegi, a przybyli pątnicy wypełnili również plac przed świątynią. Mszy Świętej rozpoczynającej Drogę Krzyżową przewodniczył ks. Damian Drozdowski, proboszcz parafii Leśno

„Tam, gdzie jest nasza słabość, tam też jest nasza siła. Tam gdzie jest nasza nędza, tam jest też nasza wielkość. Tam, gdzie jest ciemność, tam też jest światło. Jednak tylko wiara nam może o tym powiedzieć, jedynie nadzieja pozwala nam to usłyszeć.” – rozpoczął homilię kaznodzieja. „Dziś po raz pierwszy lub po raz któryś wyruszysz na szlak i w twojej niemocy będziesz odkrywał siłę. I w twojej kruchości i słabości po raz kolejny odkryjesz w sobie pokłady wewnętrznej siły. Idziesz w noc, ale Boże światło będzie w tobie pulsować coraz mocniej.

Po raz kolejny pięknym świadectwem były tłumy osób przystępujących do sakramentu pokuty i do komunii świętej. Tak umocnieni, pątnicy wyruszyli na nocne zmaganie, by towarzyszyć Jezusowi w Jego drodze na Kalwarię. Wśród nich także nasze siostry: s. Urszula, s. Bernadetta i s. Joana.

Tradycyjnie już pątnicy z tras przebiegających przy naszym klasztorze w Orliku mogli w razie potrzeby skorzystać z postoju i czegoś ciepłego do picia w budynku „Barki”, gdzie przez całą noc czuwała drużyna sióstr Franciszkanek.

Wszystkim uczestnikom życzymy, by owoce tej nocy trwały, nieustannie umacniając w sercu głęboką nadzieję, zakorzenioną w Miłości Ukrzyżowanej, rozświetlonej blaskiem poranka Zmartwychwstania.

Zdjęcia za: facebook.com/DZIEMIANY.EDK

Scroll to Top