W Pradze rozpoczęło się kontynentalne spotkanie synodalne

W dniach 5-12 lutego w Pradze odbywa się kontynentalne spotkanie Synodu o synodalności. Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod. 

5 lutego wieczorem w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie odbyła się inaugurująca Msza Święta, której przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

Następnego dnia zaplanowano wystąpienie m.in. ks. prof. Tomáša Halíka z Uniwersytetu Karola w Pradze.

Europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne w Pradze składać się będzie z dwóch części. Pierwsza, od 5 do 9 lutego, to zgromadzenie kościelne z udziałem 200 osób: 156 delegatów z 39 konferencji episkopatów należących do Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) oraz 44 osób zaproszonych przez CCEE (reprezentujących „rzeczywistości kościelne najbardziej reprezentatywne na szczeblu europejskim”) i „delegatów braterskich” z innych wyznań chrześcijańskich. Ponadto kolejnych 390 delegatów (10 z każdej konferencji episkopatu) będzie mogło wziąć udział w obradach online

Drugą częścią zgromadzenia kontynentalnego, od 10 do 12 lutego, będzie spotkanie z udziałem wyłącznie przewodniczących konferencji episkopatów.

Oficjalna strona europejskiego zgromadzenia synodalnego, na której można znaleźć materiały dotyczące spotkania i transmisję na żywo, to: https://prague.synod2023.org/

Zdjęcia za: EpiskopatNews

Scroll to Top