„Zainwestuj w małżeństwo i rodzinę” – relacja z Kongresu Rodzin w Gdańsku

W dniach 15-17 września w Gdańsku odbywał się VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. W wydarzeniu wzięło udział ok. 500 osób z Polski i zagranicy.

Kongres rozpoczął się w piątek rano uroczystą Eucharystią w kościele p.w. Świętych Joachima i Anny w Gdańsku – Letnicy, której przewodniczył J.E. ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Obrady kongresowe odbywały się 15 i 16 września w sali plenarnej Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, a w niedzielę 17 września miało miejsce Kongresowe Święto Rodzin w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku – Matemblewie.

Uczestnicy Kongresu mogli wziąć udział w przygotowanych na najwyższym poziomie merytorycznym prelekcjach, debatach i warsztatach oraz we wspólnym świętowaniu i modlitwie. W trakcie Kongresu abp Stanisław Gądecki wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom zasłużonym w duszpasterstwie polskich emigrantów.

W pierwszym dniu, w trakcie sesji pt. „Wybrać małżeństwo i rodzinę” zaproszeni prelegenci pochylali się nad tematami związanymi z tożsamością polskiej rodziny, współczesnymi wyzwaniami i zagrożeniami, a także pięknem życia rodzinnego i wychowania dzieci. W pierwszym dniu kongresu odbył się również panel poświęcony formacji duchowej w rodzinie w nawiązaniu do objawień Matki Bożej w Kibeho. Uczestnicy mogli zapoznać się z treścią objawień przybliżoną przez polskich misjonarzy z Rwandy oraz modlitwą Różańca do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

Drugi dzień sesji, poświęcony tematowi „Wyzwolić siły dobra”, przybliżył takie kwestie, jak: główne aspekty zmian we współczesnych rodzinach, sytuacje kryzysowe, zjawisko samotności w rodzinie czy współczesne pokolenie młodych. W trakcie sesji popołudniowych do wyboru była szeroka oferta warsztatów, indywidualnych konsultacji i grup dyskusyjnych przygotowanych przez zaproszonych specjalistów.

Kongres był dla uczestników wspaniałą okazją do zdobycia wiedzy, wymiany cennych doświadczeń i podniesienia kompetencji w różnych dziedzinach związanych z posługą na rzecz małżeństwa i rodziny. Panowała tam wspaniała atmosfera życzliwości, chęci pomocy, wzajemnego zrozumienia i otwartości. W spotkaniu uczestniczyło wielu doradców życia rodzinnego z kraju i zagranicy, a także osoby zaangażowane w różne formy duszpasterstwa rodzin. Było to bardzo budujące i jestem przekonana, że wszyscy uczestnicy wyjechali z Gdańska umocnieni świadectwem tak wielu wspaniałych ludzi ofiarujących swoje siły i zdolności na rzecz pomocy innym. Wsparci tym doświadczeniem wspólnoty odnajdą nowe siły i zapał do ewangelizacji, mimo świadomości trudnej sytuacji i licznych zagrożeń współczesnej rodziny.

s. Sancja

Zdjęcie tytułowe za: Gdański Gość Niedzielny

Scroll to Top