Rozważanie na XVI niedzielę zwykłą w roku A

„Wtedy odprawił tłumy i wrócił do domu. Tam przystąpili do Niego uczniowie, mówiąc: «Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście».” (Mt 13,36)

I my dziś możemy słuchać tych samych przypowieści, które Jezus opowiadał tłumom. Tak jak Apostołowie, spotkajmy się z Nim na osobności, by w ciszy naszego serca mógł także nam wyjaśnić sens przypowieści, które usłyszymy w Ewangelii na XVI niedzielę zwykłą.

Jednym ze sposobów głoszenia przez Jezusa są przypowieści.

W tą niedzielę rozważamy przypowieść o pszenicy i chwaście, o ziarnku gorczycy i o zaczynie. Jezus w wyjaśnianiu Bożych prawd posługuje się obrazami, które są bliskie tłumom, do których je wygłasza. Czyni to z miłości do człowieka.

Zatrzymajmy się przy pierwszej z trzech przypowieści. Obok pszenicy wyrasta chwast, obok dobra jest zło, grzech. Tam gdzie ma zadziać się coś dobrego: misja, niesienie pomocy, przyjęcie sakramentów, tam szatanowi zależy na wzbudzeniu w nas zwątpienia. Szatan chce, abyśmy odeszli od Boga, przestali Mu ufać i zaczęli pokładać nadzieję w sobie, a nie w Nim.

Módlmy się o czujne serce, o to abyśmy nie ulegali zbyt szybko pokusie zniechęcenia, zwątpienia. Zostawmy przestrzeń na działanie Bożej Opatrzności.

s. Serafina

TEKST NIEDZIELNEJ LITURGII SŁOWA

Scroll to Top