165. rocznica narodzin dla Nieba naszej Założycielki

„Żyjmy jako prawdziwe dzieci świętego Franciszka, a wtedy Bóg się o nas zatroszczy”7 sierpnia przypada rocznica śmierci Matki Magdaleny Damen, Założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej.

Katarzyna Damen urodziła się 19 listopada 1787 roku w małej holenderskiej wiosce De Laak w pobliżu Echt. Z pewnością nikt nie spodziewał się, jaka czeka ją przyszłość. W tych burzliwych czasach Rewolucji Francuskiej i następujących przemian społeczno-politycznych odnalazła grunt w ufnym powierzeniu swojego życia Bogu, a jej zaufanie było tak głębokie, że stało się swoistym znakiem czasu dla ludzi, którzy się z nią zetknęli.

Świadectwo jej wiary było tak pociągająco autentyczne, że nierealny po ludzku w tamtych czasach i warunkach pomysł założenia przez nią wspólnoty zakonnej w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat rozrósł się w międzynarodowe Zgromadzenie liczące setki kobiet żyjących na co dzień w duchu słów „Bóg się zatroszczy”.

Niech niezachwiana ufność w Bożą Opatrzność, która tak mocno charakteryzuje życie Matki Magdaleny stanie się także naszym udziałem!

Scroll to Top