Dzień Życia Konsekrowanego w Pelplinie

Dnia 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzone również jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanegobiskup pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył uroczystej liturgii Mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Pelplinie, która zgromadziła liczne osoby konsekrowane posługujące w diecezji pelplińskiej. Obecne były na niej również Siostry Franciszkanki z domów zakonnych obecnych na terenie diecezji.

Do pelplińskiej katedry przybyli przede wszystkim: siostry zakonne, ojcowie i bracia zakonni oraz osoby świeckie konsekrowane. Liczni byli także kapłani zgromadzeni przy ołtarzu, a wśród koncelebransów był biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj.

W homilii bp Ryszard Kasyna przypomniał, że osoba konsekrowana to ta, „która otrzymała błogosławieństwo Kościoła wraz z osobistym przyrzeczeniem służby Chrystusowi, czyli ślubami”. Hierarcha zauważył, że przy wielorakim bogactwie charyzmatów osób zakonnych i świeckich konsekrowanych „najważniejszy jest zawsze Jezus Chrystus”. Apelował, aby osoby konsekrowane stawały się „nosicielami Chrystusa w domach zakonnych, szpitalach, w szkołach, w innych miejscach pracy i w codzienności”. Jest to konieczne, „aby żaden wirus fizyczny i duchowy nie infekował i nie niszczył serc naszych i aby człowiek został uleczony i przemieniony”, dodał kaznodzieja.

Pod koniec Mszy św. uroczyście podziękowano za 28 lat posługi jako wikariusza biskupiego ds. życia konsekrowanego ks. prałatowi Marianowi Szczepińskiemu, który przeszedł na emeryturę. Obecnie referentem do spraw życia zakonnego jest ks. kan. dr Janusz Chyła.

Za: Radio Głos

Scroll to Top