Echo z „Exodusu Młodych”…

Czas wakacyjny już zakończony, wykorzystany zapewne na wiele różnych sposobów. Dla wielu – to również okazja do pogłębienia swojej relacji z Bogiem: podczas rekolekcji, dni skupienia, oaz, pielgrzymek, różnego rodzaju warsztatów i kursów ewangelizacyjnych. Sporo młodych ludzi uczestniczy w lokalnych lub ogólnopolskich spotkaniach, np. w „Exodusie Młodych”, który miał miejsce już po raz XI w Górecku Kościelnym na terenie diecezji zamojsko – lubaczowskiej. Wśród kilkuset młodych osób z całej Polski, można było też spotkać naszą s. Antonię.

Ogólnopolskie spotkanie młodych, które odbyło się w  dniach 17-19 sierpnia, zgromadziło ponad 1000 uczestników. Wydarzenie to, będące połączeniem rekolekcji i wydarzeń kulturalnych, było również transmitowane online. Hasło tegorocznego Exodusu Młodych: „Chodź i zobacz” jest zaczerpnięte z Ew. św. Jana. Słowa Jezusa są odpowiedzią na prośbę uczniów, aby pokazał im gdzie mieszka. Taka sama odpowiedź pada z ust Jezusa, kiedy Natanael zastanawia się czy jest coś dobrego z Nazaretu… Prośby i wątpliwości uczniów nie są wyjaśniane przez ludzkie argumenty, ale przez zaproszenie do tego, aby doświadczyć tego, gdzie On mieszka, jak żyje i przekonać się na własnej skórze jaki jest Jezus.

Ks. Bp. Marian Rojek uroczystą Mszą św. przywitał wszystkich uczestników i rozpoczął całe spotkanie. Uczestnicy spotkania w ciągu 3 dni wspólnie modlili się rozpoczynając dzień Jutrznią, mogli usłyszeć piękne i budujące świadectwa, konferencje, a także uwielbić Boga podczas koncertów i wieczornego nabożeństwa kończącego dzień. Tym razem na Exodusie jako zaproszeni goście byli: ks. Krzysztof Porosło, ks. Marcin Przywara, ks. Jakub Bubiłek, ks. Marek Kędzia, Katarzyna Szlonzak, Michał PAX Bukowski, małżeństwo Iga i Konrad Grzybowscy oraz 3 zespoły: RapBrothers, NiemaGotu i Gospel Rain. 

W programie spotkania była codzienna Koronka do Miłosierdzia Bożego i możliwość osobistego doświadczenia tego Miłosierdzia w sakramencie pojednania, do czego przygotował wygłoszone konferencje. Młodzież miała także możliwość uczestniczenia w różnych warsztatach tematycznych. Podczas spotkań w małych, kilkunastoosobowych grupach prowadzonych przez animatorów z Oazy i KSM oraz siostry zakonne i kleryków, uczestnicy rozważali i dzielili się fragmentem Ewangelii, z którego zaczerpnięto tegoroczne hasło Exodusu.

Exodus Młodych to jedno z kilku ogólnopolskich spotkań dla młodzieży katolickiej, obok takich wydarzeń jak: Lednica2000, Golgota Młodych, Max Festiwal, Saletyńskie Spotkania Młodych i wiele innych. Oby ten czas intensywnego spotkania z Bogiem w doświadczeniu młodego Kościoła przyniósł stokrotne owoce!

Zdjęcia za: facebook.com/exodusmlodych

Scroll to Top